Vrtoglavica je stanje koje se karakteriše javljanjem osećaj okretanja okoline ili tela osobe. Pacijenti ovo stanje mogu opisivati kao koji se opisuju kao ljuljanje, nestabilnost, zanošenje u hodu, propadanje, tonjenje, omaglica itd.
Vrtoglavice možemo podeliti na centralne i periferne vrtoglavice. Periferne vrtoglavice nastaju kao rezultat oboljenja čula za ravnotežu ili vestibularnog živca koji se nalaze u unutrašnjem uvu, što se dešava u 85% slučajeva kod pacijenata sa vrtoglavicom. Ovu vrtoglavicu često prati mučnina, povraćanje, a nekada nagluvost i zujanje u ušima. Najčešći uzroci perifernih vrtoglavica su benigni paroksizmalni pozicioni vertigo (BPPV) , neuronitis vestibularnog živca, Menijerova bolest, labirintitis, obostrano oštećenje čula za ravnotežu ( vestibulopatija ).
Dijagnostika
U našoj ustanovi sprovodimo sve najsavremenije metode dijagnostike koje ispituju funkcionisanje pojedinih delova centra za ravnotežu:
- Pozicioni testovi pokretanja glave i izazivanja nistagmusa sa videonistagmografijom (Head impulse test ili Head shaking test)
- Kalorijski test sa videonistagmografijom
- Test vestibularnih evociranih miogenih potencijala (VEMP) sa videonistagmografijom
- Pozicioni testovi- Dix-Hallpike-ov test i Supine roll test
Lečenje
U velikom broji slučajeva vrtoglavicu je moguće lečiti. Najbolji rezultati lečenja se postižu kada se dijagnostika obavi na vreme i utvrdi poremećaj koji izaziva vrtoglavicu.