Infekcije gornjeg respiratornog trakta su najčešća oboljenja kod ljudi. Deca imaju u proseku 6–8 infekcija/godišnje, odrasli 2–4 infekcija godišnje. Kod dece najčešći akutni otitisi, kod odraslih akutni sinuzitisi i faringitisi. Prosečno trajanje infekcije je 7-10 dana, kod manjeg broja osoba simptomi mogu biti prisutni i posle 3 nedelje
Antimikrobna rezistencija
Anmikrobna rezistencija je postala ozbiljan medicinski problem u poslednih desetak godina. Novi mehanizmi otpornosti bakerija se pojavljuju i šire globalno, ugrožavajući sposobnost zdravstvenih radnika da leče uobičajene zarazne bolesti. U zemljama gde su antibiotici slobodno dostupni bez recepta,pojava i širenje rezistencije se pogoršava. Slično, u zemljama bez standardnih smernica za lečenje, zdravstveni radnici često prepisuju antibiotike, a javnost ih previše koristi. U Srbiji 80-90% antibiotika propiše se na nivou primarne zdravstvene zaštite. Spadamo u zemlje koje preterano propisuju antibiotike, ali se zloupotreba i pogrešno propisivanje antibotika ređe dešava.
Pandemija Kovid-19 infekcije u poslednje dve godine, dodatno je pogoršala odgovorno ordiniranje antubiotika i povećala njihovu upotrebu na svetskom nivou. Usmeravanje ljudskih i medicinskih resursa na zbrinjavanje obolelih od KOVID-19 oboljenja negativno je uticalo na nadzor, prevenciju i kontrolu antimikrobne rezistencije.Infekcije gornjeg respiratornog trakta (otitisi, sinuzitisi, faringitisi) predstavljaju najčešće razloge za propisivanje antibiotika u dečijem i odraslom dobu. Antimikrobna rezistencija se ubrzava zloupotrebom i prekomernom upotrebom antibiotika, kao i lošom prevencijom i kontrolom infekcija.
Vodič za infekcije gornjeg respiratornog trakta
Da bi ovaj vodič izašao, angažovani su eksperti iz oblasti mikrobiologije, otorinolaringologije i pedijatrije koji su imali zajednički cilj da upoznaju lekare na svim nivoima zdravstvene nege sa dijagnostičkim protokolima najčešćih infekcija gornjeg respiratornog trakta, sa adekvatnim mikrobiološkim potvrđivanjem bakterijskih uzročnika i sa pravilnom primenom terapije ovih boljenja. Upravljanje i racionalno korišćenje antibiotika prema vrsti uzročnika, težini infekcije iredosledu ordiniranja je od velike pomoći i predstavlja jedan od bitnih koraka u ograničavanjurezistencije na antibiotike. Uz usvajanje novih preporuka i preuzimanje odgovornosti u svakodnevnom radu, možemo unaprediti nivo pruženih zdravstvenih usluga i racionalizovati potrošnju antibiotika.
Vodič možete naći na linku VODIČ ZA DIJAGNOSTIKU I TERAPIJU INFEKCIJA GORNJEG RESPIRATORNOG TRAKTA