Zapušene uši su jedna od najčešćih pritužbi putnika posle putovanja avionom. Zašto se to dešava? Tokom letenja avionom, postoje velike promene barometarskog pritiska u kabini. Tokom poletanja, pritisak u kabini pada i relativan pozitivni pritisak se podiže u šupljini srednjeg uva. Za većinu ljudi, Eustahijeva tuba, koja predstavlja komunikaciju srednjeg uva i nosa, lako i spontano izjednačava taj pritisak puštanjem vazduha. Kao posledica toga, pritisak u srednjem uvu se izjednačava sa pritiskom u kabini i zapušene uši se otpuše.
Malo je komplikovanije tokom spuštanja. Pritisak u kabini se postepeno povećava. Zbog toga, relativivni negativni pritisak u srednjem uvu ima tendanciju da drži Eustahijevu tubu zatvorenom. Zevanje, žvakanje, gutanje ili ,,produvavanje ušiju“ tj. Valsalvin manevar može otvoriti Eustahijevu tubu i pomoći u izjednačavanju pritiska. Ako ste zdravi i Eustahijeva tuba normalno funkcioniše obično nema problema sa izjednačavanjem pritiska sa spoljašnom sredinom.
Ako je Eustahijeva tuba blokirana i ne može da izjednači pritisak, dolazi do stvaranja vakuma u srednjem uvu. Bubna opna se isteže i izaziva bol. Ovo stanje se naziva barotrauma. Karakteriše se pritiskom i bolom u uvu, oslabljenim sluhom i ponekada vrtoglavicom. Barotraumu može izazvati obična prehlada, alergije, sinuzitisi i svako drugo boljenje koje izaziva otok sluznice nosa i blokadu Eustahijeve tube. Ukoliko imate upalu uva, ne preporučuje se letenje avionom zbog mogućnosti pucanja bubne opne.
Postoje neke stvari kojima možemo pribeći da ne dođe do zapušenja ušiju.
Vežbe za produvavanje ušiju (Valsalvin manevar). Žvakanje, gutanje, produvavanje ušiju sa duvanjem vazduha kroz zapušen nos značajno pomaže. Korišćenje balona Otovent ili otoglobe može pomoći kod upornijih slušajeva.
Nazalni dekongestivi. Na dan leta treba prsnuti 2-3 aplikacije u obe nozdrve oko 30 do 60 minuta pre poletanja i sletanja. Ukoliko postoji neko drugo patološko stanje u nosu treba ga drugačije lečiti i nekorititi dekongestivne sprejeve za nos.
Slani rastvori. Mogu se korisitit nekoliko dana pre put da bi razredili sekret u nosu, pomogli prilikom njegove eliminacije i smanjili otok sluznice. Mogu se koristiti i tokom dugih letova da vlaže sluznicu nosa i spreče njeno isušivanje.
Intranazalni kortikosteroidni sprejevi. Koriste se duži vremenski period, obično danima ili nedeljama pre leta, posebno ukoliko postoji respiratorna alergija ili hronični sinuzitis.