BERA test (Brainstem evoked response audiometry ili akustički evocirani potencijali, AEP) je bezbedan i bezbolan test kojim se ispituje reakcija slušnog nerva i moždanog stabla na zvuk.
BERA test treba obavezno uraditi:
- Ako Vaša beba nije prošla neonatalni skrining ili reskrining sluha i ukoliko postoji sumnja na oštećenje sluha.
- Ako dete kasni sa razvijanjem govora ili ne razvija govor uopšte
- Ako detetu nije moguće uraditi tonalnu audiometriju (zbog nekog medicinskog ili razvojnog problema) ili ne sarađuje za tonalnu audiometriju
BERA ili ABR test meri sposobnost slušnog puta da sprovodi nervne impulse kao odgovor na zvuk. Funkcioniše po principu merenja moždane aktivnosti pri emitovanju zvuka razlučitih frekvencija i jačine, slično EEG testu. BERA test beleži nervnu aktivnost od kohlee, gde su smeštene slušne ćelije, do slušnih centara u produžnoj moždini.
KAKO SE IZVODI ABR TEST?
Doktor postavlja elektrode nalik nalepnicama na čelo, obraz i potiljak Vašeg deteta, a u uši mi stavlja male insert slušalice ili klasične slušalice (ako je dete starije). Preko slušalice sepuštaju tonovi različite jačine koji stimulišu slušni nerv i moždano stablo, a preko elektroda se registruju odgovori ovih struktura na zvuk.
DA LI RODITELJI MOGU OSTATI SA SVOJIM DETETOM TOKOM TESTA?
Da, možete ostati sa detetom tokom testa.
KOLIKO DUGO TRAJE ABR TEST?
ABR test traje od 45minuta do 2h. Što zavisi od saradljivosti Vas i Vašeg deteta. Ako se usnula beba probudi u toku testiranja, mora se usavati ponovo da bi se testiranje nastavilo. Treba imati u idu da cela procedura može da traje znatno duže, pa čak i da ne može da se izvede u toku jednog dolaska.
KAKVA JE PROCEDURA NAKON ZAVRŠETKA ABT TESTA?
Doktor će Vas obavestiti kakvi su rezultati testa i prodiskutovati sa Vama o sledećim koracima. Biće vam izazt iveštaj sa svim preporukama za dalje postupke.
POSTOJE LI RIZICI ZA ABR TEST?
Rizici za ABR test ne postoje. Bezbolan je i nema nikakve neželjene efekte.