BERA test
BERA test (Brainstem evoked response audiometry ili akustički evocirani potencijali, AEP ) je otoneurološki test koji meri sposobnost slušnog puta da sprovodi nervne impulse kao odgovor na zvuk. Funkcioniše po principu merenja moždane aktivnosti pri emitovanju zvuka razlučitih frekvencija i jačine, slično EEG testu. BERA test beleži nervnu aktivnost od kohlee, gde su smeštene slušne ćelije, do slušnih centara u produžnoj moždini.
Ukoliko dete ne prođe na skriningu sluha, dalje treba uraditi BERA test da bi se isljučilo ili potvrdilo postojanje oštećenja sluha.
Zvuk se pušta preko malih slušalica koje se stavljaju u oba uva. Moždana aktivnost se registruje preko posebnih nalepnica (elektrode) stavljenih na površinu glave (na predeo iza uva, čelo i teme glave). Posebni softver na kompjuteru ih obradom prikazuje kao krivu sa određenim brojem talasa (5 do 7 talasa) Talasi koji nastaju na krivoj rezultat su detektovanja aktivnosti u posebnim delovim slušnog puta i nastaju u prvih 10 do 15 milisekundi od prvog zvučnog stimulusa.
BERA test može utvrditi brzinu kojom se nervni impulsi prenose slušnim putem i da li postoji kašnjenje koje može ukazati na postojanje oboljenja slušnog puta. Tumačenjem zapisa dobijaju se rezultati na osnovu kojih utvrđujemo da li postoji oštećenja sluha, na kom mestu u slušnom putu i koliki je stepen tog oštećenja. BERA test traje od 60 minuta, ali sama obrada sluha može trajati duže. Kod dece se izvodi u budnom stanju, prirodnom snu, sedaciji ili retko u kratkotrajnoj anesteziji. Kod odraslih se izvodi u budnom stanju. Obično se dopunjuje drugim testovima , da bi se dobila kompletna slika o stanju srednjeg uva i sluha kod ispititanika. BERA test ne nosi nikakav rizik od komplikacija. Testiranje nije bolno i nije potrebna posebna priprema za testiranje.