Sa dolaskom leta i toplih dana, sigurno ste planirali brojna putovanja, na daleke ili bliže destinacije. Ako mislite da je dobra ideja ići lagano spakovan, bez putne apoteke, posebno ako putujete sa decom, grdno grešite. Putna apoteka se treba biti brižljivo i pametno spakovana. Sa obzirom da smo lekari, znamo da se na putovanju može desiti svašta i ništa. Da bi bili spremni za jedno mirno letovanje bez stresa, ali i potpunu apokalipsu tokom Vašeg odmora, Vaša putna apoteka treba da sadrži sledeće…
Pribor za povrede
Da bi zbrinuli razne povrede, uganuća, žuljeve, manje posekotine, oguljotne, opekotine i ubode spakujte sledeće:
- sterilne gazice, manje (od 5x5cm) i veće (10x10cm),
- jedan ili dva manja zavoja, mogu elastični
- dezinficijensno sredstvo u spreju (na primer kao što je Octenisept),
- antibiotski prašak (Tyrosur) odličan za manje ili veće oguljotine
- maramice za dezinfekciju,
- tupfere od vate,
- flaster i hanzaplast različte veličine
- sterilnu iglu ili picetu za uklanjanje trna ili bodlja iz kože i jedne male makaze.
- jedan špric od 10ml ili 20ml za aplikovanje lekova kod dece.
Masti, kapi i sprejevi
Putna apoteka omažu Vam protiv infekcija kože svih delova tela (uključujući i spoljašnje uvo), kao i protiv ujeda raznih insekata. Ako ste podložni upalama spoljašnjeg uva na letovanju, obavezno imajte kortikosteroidnu mast sa antibiotikom. Sve ove masti, kapi i sprejeve možete kupiti bez lekarskog recepta.
- Kortikosterodne masti bez antibiotika (Elocom, Sinoderm), sa antibiotikom (Belogent, Didermal) i sa antibiotikom i antimikotikom (Triderm) za infekcije kože
- Antihistaminik u vidu masti ili gela (Fenistil , Sinopen) protiv ujeda insekata, alergijske ospe na koži kao reakcije na kontakt sa biljkama.
- Kapi za oči, antiseptičke kapi (Sol Acidi borici 3%), antibiotske (Marocen , Tobradex, Uniflox) ili kortikosteroidne sa antibiotikom (Deksametazon neomycin) koje vam koriste za infekcije uva i oka, jer se mogu korititi u obe namene.
- Vazokonstriktorni sprejevi ili kapi za nos u slučaju sekrecije iz nosa i prehlade (Operil, Olynth, Nasic. Snup)
- Mala flašica fiziološkog rastvora za ispiranje očiju
- Uljani sprejevi za ušnu mast (Oto olive oil i Vaxol) su najefikasniji preparati za izbacivanje manje kolčine ušne masti, i treba ih korisiti umesto 3% hidrogena ili sprejeva drugog sastava.
- Masti kao što su vazelin, ili masti sa aloa-verom mogu biti pogodne posle opekotina od sunca.
Lekovi protiv alergije (antihistaminici)
Imajte sa sobom antihistaminike tj lekove protiv alergije u vidu tableta i sirupa (ako putujete sa decom). Odaberite antihistaminike 2.generacije u apoteci, jer su bezbedniji za upotrebu i nemaju uspavljujući efekat ni na decu ni na odrasle (Xyzal, Robenan, Aerius, Nixar i slični). Ukoliko imate dokazane ozbiljne i životno ugrožavajuće alergije na ujede insekata i hranu preporuka je da se ponese neka vrsta Epi-pen (epinefrin) za hitnu upotrebu. Sve navedeno, osim Epi-pena, se može kupiti u apoteci bez lekarskog recepta.
Lekovi protiv mučnine (antiemetici)
Ukoliko Vi ili Vaši mališani imate mučninu tokom vožnje autom ili brodom, imajte lekove protiv mučnine tablete Dramamin ili Dimigal, 1 do 2 puta dnevno. Možete ih kupiti u apoteci bez lekarskog recepta.
Lekovi protiv bolova i temperature (analgetici)
Putna apoteka obavezno treba da ima tablete ili sirup Ibuprofena ili Paracetamola, kao i termometar da bi merili telesnu temperaturu.
Antibiotici
Posavetujte sa svojim lekarom, oko izbora antibiotika koji ćete poneti sa sobom za put. Antibiotici se ne mogu kupiti ni u jednoj apoteci u zemlji i u inostranstvu bez lekarskog recepta.
Drugi lekovi…
Putna apoteka treba da ima sirupe za kašalj i pastile ili lozenge za žvakanje za bol u grlu. Kontraceptive trebate poneti u dovoljnoj količini, jer ih u većini slučajeva nije moguće kupiti bez lekarskog recepta. Sve lekove koje redovno koristite u svojoj svakodnevnoj terapiji nosite u većoj količini.
U slučaju proliva i povraćanja..
Imajte sa sobom probiotike za decu i Vas. ekovi kao Flonivin Pored toga imajte kesice sa elektrolitima za rehidrataciju ili najprostije kockice supe koje ćete rastvoriti u vrućoj vodi. Ako ste pak skloni zatvoru kad ste van kuće, ponesite neki biljni laksativ.
U slučaju pojave insekata i komaraca..
Imajte sprejeve ili tablete protiv insekata, tipa Autana ili prirodnih citrusnih sprejeva za mali decu.
Saveti za starije putnike
Imajte sa sobom uvek više lekova koje svakodnevno koristite (svoju kardiološku, pulmološku ili drugu vrstu terapije). Nije loša ideja spakovati i rezervne naočare (ako se polome ili izgube) i više zamenskih baterija za slušne aparate, ako ih koristite. Ukoliko imate problema sa srcem, ponesite i poslednji lekarski izveštaj i EKG koji Vam je rađen.
Putna apoteka i kako je čuvati
Putna apoteka se treba čuvati tamo gde je lako dostupna, ali gde je deca neće dohvatiti. Putna apoteka se ne bi trebala držati na suncu, da se lekovi ne bi pregrejavali.
Možete spakovati sve preparate u vodootporne kesice da bi ih sačuvali od vlage ili u odvojenu vodootpornu kutiju.
Ako putujete avionom, putna apoteka ne bi trebala biti u Vašem ručnom prtljagu.
Ne zaboravite..
Vaše preparate za sunčanje sa zaštitnim faktorom
Vaše putno osiguranje, posebno ako putujete sa porodicom