Da li je u pitanju alergija i prehlada? I kako biti siguran? Lako ih je pomešati. Često nam pacijenti dolaze i žale se na ,,prehladu’’ koja ih zadesi svakog proleća. Posle pregleda obično ustanovimo da se radi o alegiji. Čak se i doktorima desi da zamene ova dva stanja. Posebno kada se pre nisu javljale alergije. Prve godine kada mi se javio bistar sekret u nosu, i svrab u očima mislila sam da je bila u pitanju prehlada i konjuktivitis zbog sočiva koja nosim. Tek sledeće godine sam shvatila da se radi o alegiji.
Prehlada je izazvana infekcijom virusima, dok je alergija izazvana alergenima, kao što su poleni trava, drveća ili korova. Najčešći simptomi kod oba staja su zapušen nos, sekrecija iz nosa, kijanje, pa se zbog toga često pomešaju.
Najverovatnije se radi o alergiji ako imate bistro sekreciju iz nosa, praćenu kijanjem, zapušenim nose mi svrabom u nosu i očima. Simptomi su isti tokom svih dana, praćeni umorom zbog otežanog disanja na nos.
Najverovarnije se radi o prehladi ako imate kašalj, povišenu telesnu temperature, bolove u telu. Sekret je obično gust, žućkaste ili zelenkaste boje. Simptomi su promenjivi. Može početi sa sekrecijom iz nosa, nastaviti se kašljem, bolom u grlu, ili u predelu sinusa.
Lečenje prehlade podrazumeva odmor, upotrebu lekova za bolove i obaranje pov. telesne temperature, dekongestiva za nos i unosa dosta tečnosti. Prehlada najčešće traje od 7 do 10 dana.
Sezonska alergija se leči upotrebom antihistaminika, intranazalnih kostikosteroidnih sprejeva i izbegavanje izlaganja alergenima kada god je to moguće. Sezonska alergija obično traje tokom sezone cvetanja, od marta do septembra.
Kada otići kod lekara?
Ukoliko mislite da je u pitanju alergija javite se otorinolaringologu. Popričaćemo o načinu kako da najbolje rešite svoj problem i koja terapija je najbolja za vaše tegobe. Ukoliko se na koži javi osip, ili otok usana ili jezika, ili imate teškoće sa disanjem došlo je od izuzetno jakih alergijskih reakcija na alergene. Potrebno je odmah potražiti lekarsku pomoć.
Javite se lekaru ukoliko imate povišenu temperature preko 39C 3 do 5 dana u kontinuitetu, bez obzira na primenjene lekove. kašalj, bol u grlu, otežano gutanje su takođe simptomi koji bi mogli ukazati na ozbiljniji problem kao što je bakterijska upala grla ili pluća.
Napisala dr sci med. Ana Jotić, otorinolaringolog i klinički asistent na Medicinskom fakultetu u Beogradu.