Krvarenje iz nosa je često stanje. Mogu izgledati zastrašujuće iako to zapravo nisu, posebno ako se dese iznenada. Većina slučajeva krvarenja iz nosa spadaju u manja krvarenja i mogu se zbrinuti kod kuće. Krvarenje iz nosa se medicinskom terminologijom naziva epistaksa.
Sluznica nosa poseduje veliki broj manjih krvnih sudova koji lako pucaju zbog različitih uzroka. Krvarenje iz nosa se može desiti u svim uzrastima, ali se najčešće dešava kod dece starosti od 2 do 10 godina, ili kod odraslih starosti između 50 i 80 godina.
Krvarenje iz nosa se u 95% slučajeva javlja iz prednjih partija nosa. Nosna pregrada u prednjem delu sadrži splet malih krvnih sudova koji lako pucaju prilikom jačeg duvanja nosa ili čačkanja nosa. Ova krvarenja počinju iznenada, iz jedne strane nosa, dok osoba sedi ili stoji. Češće se javljaju u zimskim mesecima kada su ima prehlada, a vazduh u prostorijama suv i zagrejan. Suv vazduh suši sluznicu nosa i zbog toga krvi sudovi lakše pucaju, posebno kada postoji infekcija. U proleće kada su prisutne alergije i više temperature, takođe su česta krvarenja iz nosa. Ređe, krvarenje iz nosa se javlja iz zadnjih partija nosa. Ova krvarenja su obilnija, a krv se sliva više niz grlo, nego napred, bilo da osoba stoji ili sedi. Ona su opasnija i obično zahtevaju lekarsku pomoć. Češća su kod starijih osoba, osoba sa povišeni pritiskom ili kod većih povreda lica i nosa.
Najčešći uzroci krvarenja iz nosa
- Alergije, infekcije i suvoća vazduha
Dolazi do iritacije i upale sluznice nosa, i veće podložnosti krvnih sudova oštećenju i pucanju. Treba koristiti sprejeve sa slanim rastvorima za ispiranje nosa, ili adekvatnu antialergijsku ili antibiotsku terapiju
- Jako duvanje nosa ili čačkanje nosa
Dolazi do povrede krvnih sudova u nosu. Uobičajeno je kod dece, ali se sreće i kod odraslih koji su uporni u čačkanju nosa.
- Druge bolesti
Do krvarenja iz nosa češće dolazi kod osoba sa povišenim krvnim pritiskom, oboljenima jetre i bubrega, alkoholičara.
- Primena antikoagulantnih lekova tj. lekova za sprečavanje zgrušavanja krvi (Aspirin, Kardioprin, Farin, Plaviks itd)
Mnogi pacijenti sa kardiološkim bolestima i aritmijama, posle infarkta srca ili posle velikih operacija na krvim sudovima uzimaju antikoagulantnu terapiju.
- Nasledni poremećaji koagulacije krvi
- Povrede nosa, lica ili glave
- Tumorske promene nosa i sinusa, koje su jako retke, ali se kod učestalih i obilnijih krvarenja iz nosa moraju isključiti.
Kako zaustaviti krvarenje iz nosa?
Ostanite mirni ili pomozite detetu da ostane mirno. Osoba koja je uznemirena će krvariti jače od nekoga koji je smiren.
Otvorite prozor ukoliko je napolju hladnije, ili stavite hladne obloge na vrat i sedite.
Držite glavu visoko i iznad visine srca. Nemojte dizati levu ruku u vis i zabacivati glavu pozadi.
Nagnite se blago napred da Vam se krv ne bi slivala niz grlo.
Lagano izduvajte nos i naprskajte neki dekongestiv u nos (npr. Operil, Olynth, Nasik, Snup, Efedrin, Adrianol itd). Dovoljno je po 1 ili 2 aplikacije u obe strane nosa.
Palcem i kažiprstom jako stegnite nos u prednjim partijama. Držite nos barem 5 minuta. Ukoliko krvarenje i dalje traje, držite nos još 10 minuta. Ne stavljajte gaze ili vatu u nos sami.
Ako krvarenje ne staje ni posle 30 minuta treba posetiti otorinolaringologa. Postoji dalji sled procedura, koje ćemo sprovesti u ambulantim ili bolničkim uslovima, da bi zaustavili krvarenj iz nosa.
Ako je krvarenje prestalo ne duvajte nos i ne čačkajte nos. Na dižite ništa teško i ne savijajte se. Ne idite na treninge ili druge sportive ili fizičke aktivnosti barem narednja dva dana. Pijte hladne tečnosti (ne vruće) i rashladite prostorije u kojima boravite.
Kako sprečiti krvarenje iz nosa?
Primenite masne kreme u prednji deo nosa da bi stvarili zaštitni sloj na površini krvnih sudova. Ovaj tretman treba primenjivati 2 do 3 puta dnevno barem 5 do 7 dana u kontinuitetu. Masti koje možete koristiti su vazelin, AD krema, ili antibiotske kreme gentamicin ili hloramfenikol.
Vlažite vazduh ovlaživačima vaduha, posebno u zimskim mesecima. Ispirajte nos slanim rastvorima nekoliko puta dnevno.
Ne dajte deci da čačkaju nos.
Ostavite cigarete i ne boravite u zadimljrnim prostorijama. Korigujte ishranu, i ne jedite jaku i začinjenu hranu. Unos alkohola svedite na minimum.