Planiranje i sprovođenje hirurške intervencije može biti zastrašujuće za decu i njihove roditelje. U celu proceduru treba ući informisano, pripremljeno i smireno. Pored toga što ćete pripremiti sebe kao roditelja, trebali bi pripremiti dete za hiruršku intervenciju. Deca svih uzrasta bolje izlaze na kraj sa neobičnim situacijama ukoliko im se objasni šta će se desiti i zašto je to neophodno. Ukoliko dete nije adekvatno pripremljeno celo iskustvo može biti jako traumatično i ostaviti trajne posledice.
Uopštene informacije o lekovima i suplementima koje treba izbegavati ili uzeti pred hiruršku intervenciju, kao i saveti kada prestati sa obrocima zbog uvođenja u opštu anesteziju daće Vam lekar koji Vas bude primio u bolnicu.
PRIPREMA DETETA ZA HIRURŠKU INTERVENCIJU
Preporučili bi da otvoreno pričate sa detetom zašto idete u bolnicu, da bi mu dali vremena da shvati okolnosti i postavi svoja pitanja. Kada i kako to uraditi zavisi od uzrasta deteta.
Deca starosti do 2 godine- Deca ovog uzrasta obično traže jednostavna objašnjenja, jer će ih komplikovana objašnjenja previše zbuniti. Na primer, 2-3 dana pre hirurške intervencije trebate im reći da idete u bolnicu gde će doktor učiniti da mu ,,uši ili grlo budu bolje i ozdrave’’
Predškolci- Deca ovog uzrasta imaju bolju pažnju i razumevanje, pa im objašnjavanje 3 do 5 dana pre hirurške intervencije pomaže da razviju koncept onoga što će se desiti. Treba im dati vremena da razumeju i da pitaju što im nije jasno u vezi intervencije koju trebaju da imaju.
Deca školskog uzrasta- Deci ovog uzrasta treba početi sa objašnjavanjem hirurške intervencije barem 1 do 2 nedelje pre izvođenja
Tinejdžeri- Ukoliko se planira hirurška intervencija, imaju dovoljno razumevanja i iskustva pa ih treba uključiti u donošenje odluke
Najgora stvar koju kao roditelj možete uraditi je da uopšte ne pripremite dete za hiruršku intervenciju. Promena svakodnevne rutine, okruženost nepoznatim ljudima u nepoznatoj sredini, davanje anestetika i buđenje bez razumevanja šta se desilo, može biti velika trauma za dete. Dešava se da se ponašaju agresivno, da vrište i da kasnije razviju jake strahove od lekara, medicinskog osoblja i bolnica.
Koristite igračke da bi deci objasnili šta će se desiti. Njihova omiljena igračka će dobro poslužiti. Možete nalepiti šarene flastere na ruku igračke tako gde će biti plasirana braunila detetu kada dođe u bolncu, da bi dete videlo ša da očekuje. Možete koristiti dečiji doktorski set da pregledate igračku ili da se igrate doktora zajedno. Možete nabaviti i dečje knjige koje se tiču odlaska i boravka u bolnici, ukoliko dete voli da čita i da se na taj način informiše.
Uključite dete u spremanje za bolnicu. Dan pre prijema, neka Vaš dete spremi torbu za bolnicu, neka spakuje omiljenu pidžamu, igrački ili što god drugo želi da ponese sa sobom. Možete uključiti osoblje iz vrtića ili škole, sa obzirom da dete provodi mnogo vremena u ovim sredinama. Pozitivan stav vaspitača ili učitelja može biti od velike pomoći. Ponavljanje i uveravanje deteta da će biti sigurno tokom svega što se sprema je najbitnije. Dete će primiti sve više informacija što se više o tome priča. Ako pristupite temi samouvereno i mirno, bolje će se osećati u vezi celog procesa.
Na dan prijema u bolnicu pidžamu za dete i za sebe, pelene, dohranu (ukoliko je potrebno), omiljenu igračku, knjige, tablet ili drugu vrstu igrica.
Nemojte zaboraviti dokumentaciju potrebnu za samu hiruršku intervenciju. Obavezno ponesite potrebne laboratorijske analize, krvnu grupu, pregled pedijatra i EKG, briseve grla i nosa za Vas i dete, snimak radiografije pluća ukoliko Vam je rečeno da je uradite i bolnički uput (ako hirušku inervenciju sprovodite u državnoj bolnici).
PRIPREMITE SEBE!
Deca se ponašaju slično svojim roditeljima. Posmatraju ih da bi znali kako da reaguju i odgovore, pa će često usvojiti stav svojih roditelja prema hirurškoj intervenciji. Bitno je da budete informisani šte će se desiti. Pričajte sa svojim lekarom ili anesteziologom, i tražite objašnjenja o hirurškoj intervenciji i o vrsti anestezije. Ukoliko ste spremni i samouvereni, bolje ćete pripremiti dete za hiruršku intervenciju i pomoći im da se i oni osećaju samouvereno i sigurno u vezi planiranog lečenja. Bitno je da Vaš govor tela bude saglasan sa Vašim rečima. Dete će osetiti ukoliko ste uplašeni i uznemireni, iako mu govorite da će sve biti u redu. Plakanje pred detetom takođe nije preporučljivo, jer ga samo čini uplašenim i nesigurnim.
ŠTA RADITI NA DAN HIRURŠKE INTERVENCIJE?
Danas bolnice podržavaju da roditelji ili bliski članovi porodice budu sa detetom pre i posle operacije. U većini slučajeva obezbeđuje se i krevet za jednog od roditelja. Potrudite se da stvorite što prijatnije okruženje za svoje dete. Ukoliko postoji deo za igranje na odeljenju, možete odvesti dete i tamo.
I ne zaboravite, na dan intervencije, dete ne sme ništa ni piti ni jesti pre hirurške intervencije.
Tog dana, potrudite se da imate malo vremena za sebe. Prolaženje kroz stres koji prati hiruršku intervenciju kod deteta je izuzetno naporno za roditelja. Morate se brinuti o sebi da bi adekvatno brinuli za svoje dete posle hirurške intervencije. Ukoliko Vam je potrebna pomoć i podrška članova porodice i prijatelja, saopštite im koje je vreme posete da bi mogli da Vam se nađu na usluzi.
ŠTA OČEKIVATI OD ANESTEZIJE?
Premedikacija
Premedikacija podrazumeva davanje leka za umirenje deci pred operaciju. U nekim slučajevima kada je dete pripremljeno za hirušku intervenciju nije neophodno davati premedikaciju. Ukoliko je dete uznemireno premedikacija se primenjuje.
Intravenozna i inhalaciona anestezija
Mlađa deca se obično uvode u anesteziju anesteticima u vidu gasa ili tzv. inhalacionim anesteticima. Anestetik se sprovodi maskom koja se detetu nežno stavlja na lice. Za produbljivaje anestezije se dalje koriste i intravenski anestetici.
Starijoj deci će se primeniti lokalni anestetik u vidu gela ili kreme na mestu uboda i plasiranja braunile. Anestezija se onda primenjuje venskim putem , brzo i bezbedno. Opšta anestezija za decu je jako bezbedna, sa retkim komplikacijama. U vezi cele procedure uvođenja u anesteziji razgovaraćete sa svojim anesteziologom na dan operacije.
ŠTA SE DEŠAVA U JEDINICI INTENZIVNE NEGE?
Intenzivna nega je koncipirana tako da pruži podršku pacijentima dok bezbedno prođe dejstvo anestetika i sprovede terapiju bola pre nego se deca vrate na odeljenje. Generalno, roditeljima nije dozvoljen pristup u jedinicu intenzivne nege, da ne bi uznemiravali druge pacijente i ometali visok nivo medicinske nege koji se tu sprovodi. Roditelji će sačekati dete na odeljenju, koje će dovesti osoblje pošto se probudi.
POSLE HIRURŠKE INTERVENCIJE
Odmah posle intervencije, deca su radražljiva, pospana i plaču. Ovo stanje može biti posebno uznemirujiće za Vas kao roditelje, jer telo je budno, ali mozak još nije zbog delovanja anestetika. Deca mogu izgledati jako uznemireno, ali se posle oko pola sata do sat smire. Posle ove faze zaspe, dok se ne potroši dejstvo anestetika. 2-3 sata posle intervencije se bude, gladna i žedna, pa je najbolje dati im tečnosti i tečniju i mekšu hranu. Trajanje buđenja i reagovanje posle intervencije je individualno za svako dete. Za roditelje je najvažnije da budu smireni i spremni za ovakvo ponašanje. Nije loša ideja imati omiljenu igračku kod sebe, da bi deca videla nešto poznato po buđenju.
Što se tiče dugotrajnog oporavka, deca prolaze kroz period prilagođavanja. Svako dete je drugačije. Reakcija na hiruršku intervenciju, osećaj bola i nelagodnosti mogu biti drugačiji od deteta do deteta, kao i kod odraslih. Obično će Vam lekar dati savete u vezi ishrane, odlaganja odlaska u kolektiv, fizičkih aktivnosti koje dete može ili ne može izvoditi u određenom vremenskom periodu. Kako god bilo, tokom ovog vremena treba biti strpljiv i pružiti detetu emocionalnu i fizičku podršku, dok se ne oporavi i vrati u svoje normalno stanje. Od posebne važnosti može biti pomoć drugih članova porodice i prijatelja.
Vi, kao roditelji, ste nama lekarima od ključnog značaja u pružanju najvišeg nivoa zdravstvene nege detetu. Mi kao hirurzi ćemo obaviti svoj deo posla. Vi ste ti koji detetu ulivate sigurnost da je sve u redu i da mu se ništa loše neće dogoditi. Uz pravilnu pripremu deteta, kao i dobro informisanje Vas kao roditelja, sve planirane hirurške intervencije prolaze dobro i bez većih komplikacija.
Napisala: dr sci med. Ana Jotić, otorinolaringolog na Klinici za ORL i MFH, KCS; asistent na Katedri za otorinolaringologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu