Danas, slušni aparati uz ,,Bluetooth’’ tehnologiju mogu da rade u sadejstvu sa svim smart uređajima. Unapređenjem tehnologije u svim smart uređajima (telefonima, tabletima, mp3 plejerima i televizorima), prati unapređenje tehnologije u slušnim aparatima. Davno su prošli dani kada su vas slušni aparati ograničavali u korišćenju muzičkih plejera ili mobilnih telefona. Na primer, da bi stavili slušalice muzičkog plejera, morali ste da skinete slušni aparat, ili je Vaš mobilni telefon izazivao smetnje elektromagnetnim talasima prilikom prinošenja uvu i slušnom aparatu.
Sada, Bluetooth tehnologija može nosiocima modernih slušnih aparata omogućiti visoko personalizovano iskustvo u slušanju i znatno olakšati funkcionisanje u svakodnevnim situacijama. Signal sa smart uređaja se prenosi tj. obavlja se ,,streaming’’ na vaš slušni aparat korišćenjem Bluetooth tehnologije. Lakša je komunikacija sa porodicom, prijateljima i poslovnim partnerima, kao i slušanje muzike, gledanje i slušanje sadržaja na telefonima i tabletima ili večernje gledanje televizije.
Šta je Bluetooth?
Bluetooth je bežična komunikaciona platforma koja dozvoljava prenos podatak između dva elektronska uređaja. Tehnologija koristi visokofrekventne radiotalase za prenos podataka bez bezbednosnih rizika i smetnji. Uređaji poput kompjutera, mobilnih telefona, televizora, tableta i mučikih plejera imaju mogućnost Bluetooth povezivanja.
Da li postoje Bluetooth slušni aparati?
Potpuna implementacija Bluetooth tehnologije u jedan uređaj zahteva veliku količinu energije koju slušni aparati i njihove standardne baterije ne mogu da obezbede. Takođe, prenos zvuka nije najbolji, nedostaje sinhronizacija, ima distorzije i eha zvuka. Proizvođači slušnih aparata su dizajnirali nekoliko načina za prevazilaženje ovih problema.
Asistirajući uređaji za slušanje ili strimeri
Korišćenje asistirajućih uređaja za slušanje (engl. assistive listening devices) ili strimera obezbeđuje vezu između slušnog aparata i određenog smart uređaja putem Bluetooth konekcije. Slušni aparat se uparuje sa strimerom, a strimer sa jednim ili više smart uređaja. Tehnologija i softver strimera dozvoljava prenos zvuka koji je sinhronizovan sa slikom bez zakašnjenja, bez distorzije i eha zvuka.
Made for iPhone (MFI) slušni aparati
Apple je patentirao novu tehnologiju- Bluetooth baziranu povezanost iOS sistema na njihovim uređajima i određenih slušnih aparata. Ova tehnologija koja je integrisana u iOS dozvoljava direktnu vezu slušnog aparat sa smart uređajem bez dodatnog opterećenja na bateriju. To je nateralno više proizvođača da izbace nove generacije slušnih aparata sa oznakom Made for iPhone™ (MFI) . Proizvođači slušnih aparata su pored samih uređaja koji su MFI dizajnirali i svoje aplikacije za povezivanje sa Apple uređajima radi bolje kontrole i kompatibilnosti. Na primer, Oticon ima Oticon Opn App, ReSound ima Resound Smart i Resound Assist, Simensova Signia ima Companion App, Widex ima Widex link, a Starkey Tru Link.
Mnogi od ovih softveva imaju i opciju za maskiranje tinitusa, što je posebno korisno. Pojedine aplikacije su dostupne i za Android uređaje. Sa obzirom na kompleksnost Android platforme, i veliki broj različith uređaja koji je koriste, svaki slušni aparat se testira pojedinačno sa određenim telefonima. Nekada telefon prosto ne može da se poveže sa slušnim aparatom, uprkos instaliranoj aplikaciji i dobroj Bluetooth konekciji. Najbolje je pre kupovine prethodno proveriti spisak kompatibilnosti Android telefona na sajtu proizvođača. Važi i obrnuto, pojedini slušni aparati, iako imaju aplikaciju za lakše korišćenje, ne moraju da budu MFI, pa i o tome treba voditi računa.
Made for All (MFA) slušni aparati
Phonak je sada u septembru izbacio novu tehnologiju ,,Made For All’’ (MFA), novu generaciju slušnih aparata koji se mogu konektovati sa svakim mobilnim telefonom sa Bluetooth-om, bilo da se radi o Android, iOS ili bilo kom drugom sistemu, bez strimera. Ovo bi pokrilo potrebe osoba koje koriste slušne aparate, a nemaju iOS operativni sistem. Smatra da samo 13% tržišta koristi Apple uređaje. Obezbeđuje primanje telefonskog poziva samo preko slušnog aparat i potpuni hands free; ali ne dozvoljava strimovanje muzike ili drugih audio zapisa sa telefona. Karakteristike MFA su različite od karakteristika MFI, pa pre kupovine treba proveriti šta vam je bitno, a šta nebitno kao korisniku.
Koji su benefiti strimera?
Iako postoji kao poseban uređaj koji nosite sa sobom, strimer daje više mogućnosti koje pre nisu bile dostupne. Zvučni signal koji se strimuje na jedan ili dva slušna aparata se može pojačati i oblikovati da odgovara ličnim preferencama i omogući personalizovano iskustvo slušanja. Više uređaja se mogu upariti sa jednim strimerom. Na primer, možete povezati mobilni telefon dok gledate film na svom tabletu. Strimer može stopirati zvuk na tabletu da bi preneo zvuk sa telefona ukoliko imate dolazeći poziv. Možete daljinski menjati jačinu zvuka ili program na svom strimeru. Ovo je posebno korisno kod malih slušnih aparata, na kojima ne postoje tasteri za spoljašnju kontrolu. I najvažnije, povezivanje slušnog aparata preko strimera obezbeđuje stabilnu konekciju bez prekida.
Sa napretkom tehnologije možemo očekivati i naprednije povezivanje svih slušnih aparata sa smart uređajima. Nove aplikacije će omogućiti verodostojnije prenošenje zvuka sa slušnog aparata i njegovu kontrolu. Potrebe ljudi sa oštećenjem sluha u svetu se povećavaju, u skladu sa zahtevima svakodnevnog funkcionisanja na poslu, kod kuće, kao i sa sve naprednijom tehnologijom smart uređaja.
Ukoliko imate oslabljen sluh i razmišljate o korišćenju slušnog aparata, treba razmisliti o aparatima sa naprednim mogućnostima wireless povezivanja, jer će učiniti kontakte sa poslovnim partnerima i klijentima, porodicom i prijateljima lakšim, a korišćenje vaših smart uređaja prijatnijim.