Perforacija bubne opne se može desiti iznenada, najčešće kao posledica povrede. Dolazi do njenog pucanja i stvaranja defekta na bubnoj opni, što može dovesti do drugih komplikacija u vidu infekcije i oslabljenog sluha.
Bubna opna predstavlja tanku membranu, sličnu koži, koja ima dve bitne funkcije. Ona prenosi zvuk svojim vibracijama iz spoljašnje sredine na lanac slušnih koščica i dalje prema unutrašnjem uvu. Kada dođe do perforacije bubne opne, sluh je na tom uvu oslabljen. Takođe, bubna opna štiti srednje uvo od spoljašnjih uticaja (vode, bakterija, stranih tela). Normalno srednje uvo je sterilna sredina i ukoliko dođe perforacije bubne opne bakterije se mogu uneti u srednje uvo i izazvati upalu ili otitis.
Šta uzorkuje perforaciju bubne opne?
Brojni su uzroci nastanka perforacije bubne opne. Najčešće nastaje čačkanjem uva nekim predmetom, štapićem za čišćenje uva, olovkom ili šnalom. Deca mogu perforirati bubnu opnu guranjem delova igrački, olovki ili štapića u uvo. Povreda glave ili uva tokom sporta, pada, udarca ili saobraćajne nesreće može izazvati perforaciju bubne opne.
Akustične traume u vidu jakog zvuka, pucnja iz vatrenog oružja ili eksplozije mogu oštetiti bubnu opnu i strukture srednjeg uva. Barotrauma je takođe čest uzrok perforacije bubne opne. Ukoliko je pritisak u srednjem uvu visok i ne može se izjednjačiti sa onim u spoljašnjoj sredini, može doći do pucanja bubne opne. To se dešava tokom sletanja ili poletanja aviona, ili kod ronilaca.
Bubna opna može perforirati i usled postojanja infekcije u srednjem uvu. Gnojnim upalama uva kod dece i odraslih ovde se nećemo baviti, jer podrazumevaju drugačije principe lečenja.
Koji su simptomi perforacije bubne opne?
Možete osećati da je uvo zaglunuto i da slabije čujete na njega. Možete imati nelagodnost u uvu, nesvesticu, zujanje ili bol. Može se i javiti sekrecija iz uva, bistra ili krvava. Takođe, može Vam se desiti da vazduh izlazi iz uva tokom jakog duvanja nosa.
Kako se utvrđuje perforacija bubne opne?
Potrebno je prvo uraditi otoskopski pregled bubne opne. Ukoliko postoji perforacija bubne opne, videće se prilikom otoskopije. Ukoliko ima neke sekrecije iz uva ili ušne masti, neophodno je očistiti uvo. Nekada se ordiniraju kapi u uvo da saniraju infekciju. Obično se izvode i testovi ispitivanja sluha, audiometrija i timpanometrija. Oštećenja sluha su privremena kada dođe do perforacije bubne opne. Posle njenog zaceljivanja, ukoliko nije došlo do oštećenja slušnih koščica, sluh ostaje normalan.
Kako se leči perforacija bubne opne?
Obično se traumatske perforacije bubne opne srastu, tj. zatvore same od sebe za najviše oko 3 meseca. Mi, otorinolaringolozi, Vam možemo prepisati antibiotik ili antibiotske kapi da bi sprečili infekciju srednjeg uva ili da bi izlečili postojeću infekciju.
Uvo mora biti suvo. Nema plivanja i ronjena dok bubna opna ne zaraste. Prilikom tuširanja ili pranja kose treba koristiti čepiće za uši ili vatu da bi sprečili vodu da ulazi u uvo. U uvo se ne sme stavljati ništa osim lekova koje je lekar propisao. Treba i izbegavati jako duvanje nosa, dok bubna opna ne zaraste.
Ukoliko postoji sekrecija iz uva, infekcija ili je uvo vlažno, bubna opna neće srastati i perforacija može biti trajna. U tim slučajevima potrebna je operacija kojom bi se rekonstruisala bubna opna. Operacija se naziva miringoplastika i izvodi se u opštoj anesteziji. Uzima se deo tkiva samog pacijenta da bi se bubna opna rekonstruisala. Pacijenti su odmah sposobni za kretanje i brzo se otpuštaju kući iz bolnice. Oporavak traje 15 do 20 dana.
Da li se može leteti avionom sa perforacijom bubne opne?
Bezbedno je leteti avionom sa perforacijom bubne opne. Ukoliko ste imali operaciju i rekonstrukciju bubne opne u skorije vreme, nije preporučljivo leteti avionom.
Da li se perforacije bubne opne mogu sprečiti?
Čuvajte se povreda uva. Ne čistite sami uvo, posebno ne tankim i oštrim predmetima. Ukoliko imate strano telo u uvu, ne uklanjajte ga sami. Javite nam se radi pregleda i rešićemo problem zajedno, bezbedno i bezbolno.