Upala srednjeg uva je najčešća bolest u dečjem dobu. Više od polovine sve dece do starosti od 7 godina imaju barem jednom upalu srednjeg uva. Lekari često prepisuju antibiotike u slučaju upale uva, a dužina tretmana značajno varira.
Koliko dugo lečiti upalu srednjeg uva antibioticima? Pitanje jednako postavljaju i roditelji i lekari.
Dešava se da roditelji ili lekari prekinu terapiju, ukoliko je dete bolje posle nekoliko dana uzimanja antibiotika. Roditelji takođe, mogu oceniti da je jedna bočica antibiotika sasvim dovoljna da izleči upalu srednjeg uva. Moramo zapamtiti da se lekovi piju određen broj dana, a ne koliko traje jedna bočica leka, što zavisi od telesne težine deteta. Cilj je smanjiti nepotrebno davanje antibiotika ako je u pitanju virusna infekcija. U isto vreme, ukoliko je u pitanju bakterijska infekcija, treba sprečiti bakterije da razvijaju otpornost na najčešće upotrebljivane antibiotike.
Najnovija studija koja se bavi ovim problemom je objavljena pre nepunih mesec dana u The New English Journal of Medicine. Sprovedeno je istraživanje na 520 dece starosti izmedju 6 i 23 meseci sa upalom srednjeg uva. Deca su podeljena u dve grupe. Jedna grupa je lečena antibiotikom (amoksicilin sa klavulonskom kiselinom) 10 dana, a druga je lečena 5 dana antibiotikom i 5 dana placebom. Istraživanje je pokazalo da lečenje neuspešno kod 34% dece koja su lečena 5 dana antibiotskom terapijom, u odnosu na 16% koja su lečena 10 dana. Simptomi upale srednjeg uva u vidu bola ili povišene temperature su bili manje izraženi u grupi dece koja su duže lečena. Nije bilo razlike izmedju grupa u javljanju neželjenih dejstava antibiotika i kolonizacije rezistentim bakterijama. Autori navode da se ovi rezultati mogu primeniti kod dece starosti do 2 godine.
Kohranov pregled 49 istraživanja na 12. 045 dece iz 2010. godine je isto došao do zaključka da upotreba antibiotika manje od sedam dana u lečenju upale srednjeg uva povećava verovatnoću ponovnog javljanja infekcije.
Treba imati u vidu i da je veliki broj infekcija gornjeg disajnog puta izazvan virusima. Odluku o davanju antibiotika treba opravdati analizama krvi i brisevima grla i nosa koji bi potvrdili uzročnika infekcije. Time se izbegava nepotrebno prepisivanje antibiotika. Roditelji su možda mirniji ako dete dobije bilo kakav antibiotik, ali njegovo prepisivanje neće izlečiti dete od virusne infekcije.
Na osnovu dugogodišnjeg iskustva i rezultata novih istraživanja, pedijatre, otorinolaringologe i roditelje možemo savetovati sledeće. Ukoliko se potvrdi upala srednjeg uva kliničkim i timpanometrijskim pregledom, a analize krvi i brisevi grla i nosa ukazuju na bakteriju kao uzročnika, treba prepisati antibiotsku terapiju koja traje deset dana. Biraju se antibiotici sa odgovarajući farmakološkim profilom koji se mogu ordinirati dovoljno dugo. Time se povećava uspešnost terapije, izlečenje bolesti i sprečava javljanje nove infekcije u kratkom vremenskom periodu.