Palatinalne tonzile ili krajnici su limfni organi koji pokreću odbrambeni imuni odgovor na bakterije i viruse koji ulaze kroz usta ili nos. Najsnažniji imuni odgovor krajnici pružaju od treće do desete godine starosti deteta, a kao rezultat toga, u tom periodu su najviše uvećani. Ukoliko krajnici nemaju sposobnost pokretanja imunog odgovora, postaju izvor ponavljanih hroničnih infekcija i angina. Kada se to desi, krajnike bi trebalo ukloniti.
Tonzilektomija ili operacija krajnika je jedna od najčešćih hirurških procedura kod dece.
Na tonzilektomiju se odlučujemo kada su upale grla učestale. Podrazumevamo da postoji najmanje 7 upala u prethodnoj godini, ili najmanje 5 upala u prethodne dve godine ili najmanje 3 upale u prethodne tri godine. Računamo samo upale krajnika praćene bolom u grlu, povišenom telesnom temperaturom većom od 38,3C, pojavom uvećanih žlezda na vratu, U brisu grla treba biti izolovan beta hemolitički streptokok. Krajnike uklanjamo ukoliko dete ima i jako otežano disanje noću tokom sna ili tzv. ‘’sleep-apnea-u’’. Ovo podrazumeva da se dete budi po nekoliko puta noću zbog nedostatka vazduha. Krajnici se ne operišu samo zato što su uvećani, ukoliko nema ovih opisanih simptoma.
Operacija krajnika se ne vrši pre treće godine života, ali mogu postojati i izuzeci od tog pravila. Ne postoji godišnje doba koje je izrazito povoljno ili nepovoljno za ovu intervenciju. Neophodno je da dete bude zdravo i bez respiratorne infekcije barem 3 nedelje pre operacije. Operacija se izvodi u opštoj anesteziji. Analize koje se sprovode u sklopu pripreme za operaciju podrazumevaju kompletnu krvnu slika, koagulacioni status, krvna grupa, šećer u krvi, pregled urina, bris nosa i grla i pregled pedijatra, koji se izjašnjava da li se dete može uvesti opštu anesteziju.
Operacija krajnika obično prolazi bez komplikacija. Ako se komplikacije dese, najčešće podrazumevaju postoperativno krvarenje i infekciju. Razlozi su najčešće nepridržavanje saveta o ishrani, ne unošenje dovoljno tečnosti i izloženost osobama sa infekcijama.
Oporavak posle operacije uobičajeno traje oko 15 dana. Bolovi se javljaju do 5 dana, i neophodno je uzimati analgetike postoperativno. Ishrana posle operacije je specifična. Podrazumeva mekšu i kašastu hranu. Ne konzumira se kisela, ljuta, vrela hrana, kiseli i gazirani sokovi. U prvih 7 do 10 dana oporavka preporučuje se da dete ne dolazi u kontakt sa većim brojem ljudi, posebno onima sa infekcijama.