Upala grla je najčešće obojenje zbog kojeg osobe posećuju lekara. Upala grla podrazumeva infekciju sluznice grla uzrokovanu najčešće dejstvom virusa ili bakterija. Upala grla podrazumeva i tzv. faringitise ili tonzilitise tj. infekciju sluznice usne duplje ili infekciju i upalu krajnika.
Najčešći uzročnici akutne upale grla su virusi i to kod 50 do 80% pacijenata. Kasnije se ta upala može komplikovati baterijskom infekcijom. Najčešći uzročnici su beta hemolitički streptokokom, pnemokokom ili druge bakterije. Neki faktori mogu olakšati nastajanje upale grla. U njih se ubrajaju disanje na usta, bolesti zuba, opšti imunitet organizma, upotreba hladnih i gaziranih pića, psihički stres, pušenje ili gojaznost.
Često nije lako napraviti razliku između virusne i bakterijske upale grla samo na osnovu tegoba koje osećate.
Simptomi kao to su gnojni sekret u predelu krajnika, povišena temperatura, uvećane limfne žlezde na vratu i odsustvo kašlja su karakteristični za bakterijske upale grla.
Za dijagnozu upale grla potreban je na prvom mestu, ORL pregled. Posle pregleda, mogu se uraditi laboratorijske analize krvi sa vrednostima leukocita, C-reaktivnim proteinom (CRP) i sedimentacijom. Da bi sigurno potvrditi da li se radi o bakterijskoj upali grla potrebna su mikrobiološka ispitivanja u vidu brisa nosa i grla sa antibiogramom.
Lečenje se sprovodi u zavisnosti od uzročnika. Kod virusnih upala grla neophodno je samo sprovoditi toaletu usne duplje blagim antiseptičkim rastvorima. Kod bakterijskih upala grla primenjuje se antibiotska terapija u trajanju od 7 do 10 dana. Kao dodatnu terapiju treba primeniti lekove za snižavanje povišene telesne temperature i lekove protiv bolova. Treba unositi više tečnosti, pravilno se hraniti i odmarati se dovoljno. Ovo je posebno bitno kod dece, koja zbog bolova mogu odbijati hranu i tečnosti, što dovodi do dehidratacije i pogoršanja infekcije.
Ukoliko imate jak bol u grlu, izraženiji pri gutanju, praćen malaksalošću, povišenom telesnom temperaturom i težim otvaranjem usta, sigurno se radi o upali grla. Neophodno je da nam se javite radi otorinolaringološkog pregleda i dalje terapije.