Sprovođenje pravilne i balansirane ishrane, redovne lične higijene, fizičkih aktivnosti i vakcinacije po protokolima je neophodno kada je očuvanje zdravlja Vaše dece u pitanju. Bez obzira na sve mere prevencije, ne možemo sačuvati dete od svih infekcija u uzrastu do 6 godina. To se posebno odnosi na upale srednjeg uva. Postoje određene okolnosti, koje još možemo nazvati i faktorima rizika, koji utiču na javljanje čestih upala srednjeg uva. Na neke možete uticati, menjati ih ili ih potpuno isključiti. Neki su nepromenljivi, pa je korisno znati da mogu uticati na učestalije javljanje bolesti. Obično kod svakog deteta postoji kombinacija nekoliko dole navedenih. Najbitiniji su:
- Starosna dob, jer su upale srednjeg uva najčešće između 6. i 24. meseca (kada odojčad više ne sisaju i izložena su uticajima okoline), i između 3. i 5. godine (kada deca kreću u kolektiv)
- Vrtići ili prenaseljenost su daleko najviše odgovorni za „mini epidemiju“ upale srednjeg uva u poslednje 3 decenije sa povećanim prisustvom dece u vrtićima. Često od roditelja čujete priču da je dete bilo potpuno zdravo dok nije krenulo u vrtić, posle čega su počeli da posećuju lekara barem jednom mesečno. Pojava upale uva u velikoj meri zavisi od broja dece u svakom vrtiću, posebno one dece koja su pod infekcijom. Zato je jako bitno da deca ne pohađaju vrtić dok ne ozdrave.
- Infekcije gornjih disajnih puteva koje su najzastupljenije u zimskim mesecima.
- Uzrast deteta kada se javi prva epizoda upale uva može najpouzdanije predvideti da li će se u budućnosti javljati česte upale uva. Upale ušiju u ranom detinjstvu povećavaju šanse učestalijeg javljanja bolesti u kasnijem periodu. Posebno su pod rizikom deca koja prvu infekciju dobiju do 12 meseci starosti.
- Duvanski dim i zagađenost vazduha su povezani sa češćim javljanjem infekcija disajnog puta i upala ušiju, posebno tokom prve dve godine života. Majke pušači duplo povećavaju rizik kod dece koja su izložena duvanskom dimu i borave u prostorijama u kojima se puši.
- Dojenje pruža zaštitu od razvoja upale srednjeg uva, što je povezano sa imunološkim svojstvima majčinog mleka.
- Upotreba cucle posle 11 meseci starosti povećava rizik pojave učestalih upala ušiju za 25%. Objašnjenje leži u anatomskim odlikama odojčadi. Naime, Eustahijeve tube su kraće, horizontalno postavljene i šire otvorene nego kod starije dece i odraslih, pa sa cuclanjem dolazi i do uvlačenja sekreta iz nosa u srednje uvo i širenja infekcije
- Redosled rođenja, jer su po pravilu drugorođena deca više sklona upalama ušiju u odnosu na prvorođene. Ovo je posledica veće i ranije izloženosti infekcijama mlađe dece od strane starije dece u porodici.
- Imunosupresivne bolesti koje izazivaju povećanu podložnost virusnim i bakterijskih infekcijama, posebno upalama srednjeg uva.
- Kod dece sa rascepom nepca ili drugim malformacijama glave i lica, češće se javljaju upale i povezane su sa poremećajem funkcije Eustahijeve tube i lakšoj aspiraciji sekreta iz nosa i grla u šupljinu srednjeg uva
- I Vi, dragi roditelji, možete uticati na učestalost javljanja upala ušiju kod svoje dece. Neprimenjivanje antibiotske i simptomatske terapije, neodlaženje na kontrole ili nepraćenje saveta lekara takođe može doprineti češćem javljanju upala ušiju.