Ukoliko u ovim letnjim mesecima imate osećaj da se voda zadržava u uvu, da slabije čujete, da imate jak bol ili vlaženje uva, potražite pomoć otorinolaringologa. Verovatno je u pitanju upala spoljašnjeg uva.
Konačno je stiglo je leto, počeli smo da uživamo u hladnim pićima u senci nekog drveta, lubenici kasno popodne, kupanju u bazenima, jezerima i moru…ali za nas otorinolaringologe znači da je došlo vreme upala spoljašnjeg uva. Način na koji se desi upala spoljašnjeg uva je jednostavan. Posle kupanja u nečistoj vodi i ulaženja vode u uvo u kome još ima neočišćene ušne masti, većina vas pokuša da izbaci vodu iz uva.
Nestručnim čačkanjem uva možete povrediti kožu spoljašnjeg slušnog kanala i time stvoriti put za ulazak infekcije.
Ove visoke temperature pogoduju razvijanju bakterijskih i gljivičnih infekcija u uvu. Vrlo brzo svab ili nelagodnost u uvu prelaze u izuzetno jak bol i otok. Slabije čujete, imate osećaj kao da imate strano telo u uvu. Šta možete uraditi da Vam ne propadne letovanje i da sprečite upale spoljašnjeg uva?
Neka Vam uši budu suve
Posle plivanja ili ronjenja, obavezno izbacite vodu iz uva koja se možda tamo zadržala. Vlažna i topla sredina u uvu pogoduje razvijanju infekcije, pogotovu ukoliko je i sama voda u kojoj ste se kupali prljava.
Izbegavajte da čistite uši štapićima ili drugim predmetima
Čisteći uši raznim predmetima možete povrediti kožu slušnog kanala i otvoriti put za ulazak infekcije. Pojačanim čišćenjem ušiju, uklanjate zaštitni sloj ušne masti ili cerumena na koži, pa je ona suvlja i lakše se povredi. Takođe, nestručnim čišćenjem možete napraviti i čep od ušne masti za čije uklanjaje se definitivno morate javiti otorinolaringologu.
Koristite čepove za uši tokom plivanja
Ukoliko ste skloni upalama spoljašnjeg uva, koristite čepove za uši dok plivate. Čepovi se mogu kupiti u svakoj apoteci, a najbolje je uzeti one koji se mogu modelovati i prilagoditi vašem uvu. Takođe je moguće napraviti personalizovane slikonske čepiće za uši. Oni će sprečiti ulazak vode u ušni kanal i smanjiti mogućnost javljanja infekcije.
Ako i dođe do upale spoljašnjeg uva nemojte dodatno sami stavljati stvari kao što su čuvarkuća, beli luk ili vrelo ulje u uvo. Time možete samo pogošati infekciju koja je nastala ili povrediti bubnu opnu. Lečenje je jednostavno i sastoji se od primene antibiotskih kapi ili masti na kožu spoljašnjeg uva. Nekada je neophodno primeniti i antibiotike. Neophodno je da tokom lečenja uvo bude suvo i da ne kvasi.
Kada se desi upala spoljašnjeg uva što pre potražite pomoć otorinolaringologa. Uklonićemo stručno sve nečistoće iz uva i početi da lečimo infekciju.