Sluh je jedno od pet osnovnih čula. Proces slušanja je kompleksan i sastoji se u registrovanju zvuka iz spoljašnje sredine i njegovog tumačenja sa značenjem. Da bi razumeli kako čujemo i gde se nalazi oštećenje sluha, moramo znati iz kako funkcioniše uvo i slušni put.
Uvo možemo podeliti na tri dela, spoljašnje, srednje i unutrašnje uvo. Spoljašnje uvo se sastoji iz spoljašnjeg slušnog hodnika i bubne opne. Zvučni (mehanički) talas putuje do bubne opne koju pomera svojom mehaničkom energijom. Srednje uvo se nalazi iza bubne opne i sadrži, između ostalog, i lanac slušnih koščica. Lanac je povezan jednim delom za bubnu opnu, a drugim za kohleu i unutrašnje uvo. Slušne koščice dalje svojim pokretanjem prenose vibracije pokretanjem tečnosti u unutrašnjem uvu. Ovo izaziva pomeranje trepljastih ćelija u Kortijevom organu kohlee. Stvaraju se električni signali koji se prenose slušnim nervom i dalje slušnim putem do kortikalnih centara u mozgu, koji se interpretiraju električne signale kao zvuk.
Oštećenja sluha, u zavisnosti koji je deo slušnog puta oštećen, možemo podeliti na konduktivna (sprovodna), senzorineuralna i mešovita oštećenja sluha.
Konduktivno oštećenje sluha nastaje kada se zvuk ne prenosi efikasno kroz spoljašnji sušni hodnik, preko bubne opne i slušnih koščica do unutrašnjeg uva. Smanjeno je registrovanje tišeg zvuka. Obično se radi o prolaznim oštećenjima sluha koja se mogu lečiti. Mogući uzroci konduktivnog oštećenja sluha infekcija srednjeg uva (otitis media), zaostajanje sekreta u srednjem uvu posle infekcija ili alergija (sekretorni otitis), disfunkcija Eustahijeve tube, veća količina ušne masti u spoljašnjem slušnom hodniku (cerumen), upala kože spoljašjeg slušnog kanala (otitis externa), strano telo u spoljašnjem slušnom hodniku, perforacija bubne opne, tumori i malformacije spoljašnjeg i srednjeg uva.
Senzorineuralno oštećenje sluha nastaje kao posledica oštećenja u unutrašnjem uvu (kohlei), slušnom nervu ili u drugim delovima slušnog puta. Smanjena je sposobnost registrovanja zvuka; čak i ako je zvuk dovoljno jak, može biti nejasan. Ovo je najčešći tip trajnog oštećenja sluha. U većini slučajeva ne može se rešiti operativnim putem. Najčešći uzroci senzorineuralnog oštećenja sluha su starenje, primena ototoksičnih lekova, buka, genetski faktori, traume glave, malformacije unutrašnjeg uva i druge bolesti.
Mešovito oštećenje sluha podrazumeva postojanje kombinacije konduktivnog i senzorineuralnog oštećenja sluha.